Stagnuješ, nedaří se ti posunout dál?
Býváš na trénincích často unavený, otrávený a prostě se ti nechce?

Pokud je trénink náročný, je třeba tomu uzpůsobit mnoho dalších aspektů, které tvůj výkon dokáží velmi výrazně vylepšit. Pokud tě zajímá jak, čti dál!
vzpírání

Spíš méně než 6 hodin, nestíháš? Výmluvy. Bez pořádného spánku to zkrátka nejde. Někdo potřebuje spát 10 hodin, někomu stačí 7. Pokud ale spíš 5h denně, do toho trénuješ 5x týdně, v práci máš stresy a trénink většinou odjedeš tak tak s odřenýma ušima, velmi brzy přijde buď přetrénování nebo hůře… zranění.

Důležité je najít si svůj ideál a toho se držet. Já tvrdím, že spánek je mnohem důležitější než strava. Tu ale samozřejmě taky nesmíš podcenit.

vzpírání praha

Stejně jako u spánku, tak ani u programmingu neexistuje ideál pro každého. Každému vyhovuje něco jiného. Každý má jiné cíle, jiné požadavky, jiné slabiny. Začátečníkovi můžeš dát v podstatě jakýkoliv tréninkový program a vždy se zlepší. Nejde to ale donekonečna a ne vždy je to správně. Přemýšlej nad tréninkem a jeho důsledky. Uč se, zkoušej, chybuj a pouč se, důvěřuj zkušenějším.

 

I já mám svého trenéra a bez něj bych se jen horko těžko někam posouval. Neboj se oslovit někoho zkušenějšího a poraď se s ním.

jídelníček na míru

Nemusím být žádný nutriční terapeut nebo výživový poradce, abych ti řekl, že ke vzpírání potřebuješ energii. A potřebuješ jí hodně. Nejvíc energie by mělo pocházet z “rychlých zdrojů” tzn. sacharidů: přeměnit tuk na energii by přece jen trvalo podstatně déle… 

A co když máš 5 tréninků týdně nebo, nedejbože, i dvoufázovky? Na to už ti jen tuk opravdu stačit nebude. Nehledě na to, že vzpírání je výbušný sport spotřebovávající velké množství energie ve velmi krátkém čase. Množství tuků a bílkovin si ale nezapomeň hlídat, jsou neméně důležité pro správné fungování. Většina energie by ale měla pocházet ze sacharidů. Nehledej žádné zázračné diety. Nestresuj se kvůli jídlu. 

Jeden příklad z mé trenérské praxe za všechny: 

Klient roky fungoval na intermittent fasting keto dietě. Forma jakž takž, ovšem dlouhou dobu neměnná, trénink 5x týdně + kardio…špatný programming, síla nikde. 

Po půl roce se mnou postupně přechází na low carb + sem tam carb up days. Cvičíme těžké silové tréninky 4x týdně, kardio méně, ne tak intenzivní, spíš jen pro pocit, lehce. 5 kg svalové hmoty nahoře, 3 kg tuku dole… maximálka na DL se zvedla ze 160 na 200. 

Důležité je taky kdy a co vůbec jíš. Stále si však myslím, že je důležité stravovat se tak, aby člověku chutnalo a cítil se dobře. Každý jsme jiný a sedí nám trochu něco jiného. Stravuj se zdravě. A opět opakuju: nehledej diety, co jsou zrovna IN a jez tak, jak ti to přijde nejlepší. Důvěřuj svým pocitům a zkoumej, co je pro tvé tělo to pravé.

vzpírání

Jsi v pohodě? Doma, v práci…? Pokud ne, snaž se to zlepšit, neutíkej před tím. Nikdo není bez stresu a sem tam je to dobrý pomocník. Určitě by ale neměl ovládat náš život a už vůbec ne trénink.

Něco si přečti, běž si zastřílet, nebo skoč s drahou polovičkou do baru. Každý se stresu zbavuje jinak.

Nauč se to, zbav se ho.

Jeden z mála doplňků stravy na trhu, který opravdu funguje. Ideální pro silové a rychlostní sporty, kdy je spotřebovávána velká část ATP ve svalech a je tedy nutné ho co nejrychleji dostat zpět. Největší koncentrace je v červeném mase, v rostlinách se nevyskytuje. Lidské tělo si dokáže vyrobit cca 1-2 g kreatinu denně, takže pokud nemáš nemocné ledviny nebo problémy s játry či srdcem, doporučuji ho brát pořád. Celoročně. Kolem 5-10 g denně.

Někdo je zastáncem sauny, někdo zase kryosauny. Já osobně využívám variant obou, stále však ve prospěch klasického saunování. Jednou z výhod klasické sauny může být jednoznačně delší doba strávená relaxací, možnost četby, klábosení s přáteli, atd.

Konec procedury přinese také příjemnou únavu, ideální pro ty, kteří špatně usínají.

Co ti potom kryosauna může nabídnout oproti té klasické? Na rozdíl od ní necítí člověk po saunování takovou únavu a tak těžký trénink pár hodin po kryu není problém. Saunování můžeš pravidelně opakovat v rámci 1 týdne a celková doba strávená v komoře je taky výrazně kratší, maximálně 3 minuty.

Otužování bych důležitostí zařadil někam pod obě varianty saun. Jedná se o poměrně stresovou záležitost a rozhodně není pro každého. Člověk by se do ní neměl nutit. Někdo považuje za otužování nošení lehkého oblečení na jaře a na podzim, někdo se koupe v zimě v rybníce. Spíše než regeneraci pomůže otužování tělu s imunitou. Donutí totiž vaše tělo reagovat na vnější (stresové) podmínky a adekvátně se tomu přizpůsobit. Doporučil bych začít doma vlažnými a studenými sprchami, pak se jít během roku někam s přáteli vykoupat, no a pokud tě to chytne… pokračovat. 

Tak jako v případě saunování, i zde platí pravidlo: do ničeho se násilím nenuť a ber ohledy na své zdraví. Pokud máš nemocné srdce, trpíš chudokrevností nebo jinými zdravotními obtížemi, stoprocentně se nejdříve poraď se svým lékařem. 

Masáže jsou také vhodným doplňkem mnoha sportovců. Urychlují regeneraci a uvolňují po výkonu, případně nabuzují před výkonem. Určitě je zařaď do svého tréninkového cyklu.

Co to vůbec znamená? Jednoduše to, že se flákáš, neděláš nic. Nejdeš se projít, ani si zaplavat, ale prostě se doma rozvalíš na sedačku a hraješ třeba na péesku. V silových sportech je “nicnedělání” asi nejlepší možná povolená regenerace a je mnohem důležitější než v ostatních sportech.

Takže se občas flákej!

Pokud chceš začít, zlepšit se a hlavně ušetřit čas tím, že začneš cvičit správně již od začátku – napiš mi.

[wd_hustle id=’1′ type=’social_sharing’/]