Poprvé jsem se k němu dostal díky Crossfitu. Začátky to byly úsměvné. Plné omylů a zbytečných přešlapů. Co taky ale člověk může čekat bez pořádného trenéra a kvalitního vedení, že? Pocity radosti střídaly pocity znechucení a skepse, jestli to je vůbec pro mě a jestli už na to nejsem starý. Bylo mi v tu dobu 19 let a chodil jsem na gympl do maturitního ročníku. Do školy jsem to měl 30 min autobusem a do gymu v sousedním městě dalších 40. A šlo to. Nestíhal jsem sice v podstatě nic jiného, ale šlo to. Moc možností pro ryze vzpěračský trénink jsem ve svém okolí neměl. Protože pocházím z malé vesničky na severní Moravě, měl jsem to krapet těžší. Během pár let jsem si prošel několika gymy, až jsem v roce 2019 zakotvil v Crossfit Los Podolos v Praze. Pro tréninky i mé kurzy asi nejlepší možná volba.
S příchodem Crossfitu do ČR a jeho velkou oblibou roste i počet lidí, kteří se potřebují ve vzpírání zlepšit. A to je mnohdy problém, protože v ČR bych kvalitní trenéry vzpírání spočítal maximálně na prstech jedné ruky. Najde se pár výjimek v řadách CF trenérů, ale těch je opravdu málo. A neroste jen poptávka crossfiťáků o kvalitní vzpěračské vedení. Vzpírání bylo, je a vždy bude součástí všech silových nebo rychlostních sportů. Ať už se jedná o sprint, americký fotbal, nebo skeleton. Ano, i profesionální nebo výkonnostní sportovci u mě vyhledávají lekce vzpírání.
Nejenom technika, ale také správně sestavný tréninkový program a komunikace mezi cvičencem a trenérem je alfou i omegou celého úspěchu. Můžete mít skvělou techniku, ale jakmile nemáte v tréninku systém a řád, nemůžete očekávat velké výsledky.