vzpírání praha

Proč vzpírání?

Vzpírání je nádherný sport. Kloubí se v něm síla, rychlost, přesnost, mobilita a také mentální stabilita. V podstatě jde ale o to, zvednout co nejtěžší váhu v disciplíně zvané trh (snatch) a nadhoz (clean and jerk). Nicméně k tomu jsou třeba další cvičení a systém tréninku, na které není možné zapomínat. Je to neskutečně komplexní sport. A jak já rád říkám… vzpírání je vlastně taková gymnastika s činkou. 🙂 

A proč se vzpíráním vůbec začít nebo v čem může pomoci? 

  • je to netradiční sport, kterým zlepšíte držení těla a osvojíte si správně návyky jak zvedat
    břemena v každodenním životě
  • může až nečekaně zlepšit sportovní výkonnost v jiném sportu (americký fotbal, hokej, fotbal, veškerá atletika, rychlostní sporty…)
  • crossfitové workouty s činkou budou najednou snažší a vy se tolik neunavíte
  • nebude z vás jen chodící hever, ale získáte i potřebnou dávku šikovnosti a mobility
  • naučíte se, že vzpírání není jen o dvou cvicích, ale obsahuje spoustu dalších 

Poprvé jsem se k němu dostal díky Crossfitu. Začátky to byly úsměvné. Plné omylů a zbytečných přešlapů. Co taky ale člověk může čekat bez pořádného trenéra a kvalitního vedení, že? Pocity radosti střídaly pocity znechucení a skepse, jestli to je vůbec pro mě a jestli už na to nejsem starý. Bylo mi v tu dobu 19 let a chodil jsem na gympl do maturitního ročníku. Do školy jsem to měl 30 min autobusem a do gymu v sousedním městě dalších 40. A šlo to. Nestíhal jsem sice v podstatě nic jiného, ale šlo to. Moc možností pro ryze vzpěračský trénink jsem ve svém okolí neměl. Protože pocházím z malé vesničky na severní Moravě, měl jsem to krapet těžší. Během pár let jsem si prošel několika gymy, až jsem v roce 2019 zakotvil v Crossfit Los Podolos v Praze. Pro tréninky i mé kurzy asi nejlepší možná volba. 

S příchodem Crossfitu do ČR a jeho velkou oblibou roste i počet lidí, kteří se potřebují ve vzpírání zlepšit. A to je mnohdy problém, protože v ČR bych kvalitní trenéry vzpírání spočítal maximálně na prstech jedné ruky. Najde se pár výjimek v řadách CF trenérů, ale těch je opravdu málo. A neroste jen poptávka crossfiťáků o kvalitní vzpěračské vedení. Vzpírání bylo, je a vždy bude součástí všech silových nebo rychlostních sportů. Ať už se jedná o sprint, americký fotbal, nebo skeleton. Ano, i profesionální nebo výkonnostní sportovci u mě vyhledávají lekce vzpírání.

Nejenom technika, ale také správně sestavný tréninkový program a komunikace mezi cvičencem a trenérem je alfou i omegou celého úspěchu. Můžete mít skvělou techniku, ale jakmile nemáte v tréninku systém a řád, nemůžete očekávat velké výsledky. 

Na vzpírání je krásné, že vám to nikdo nedá zadarmo. Nemůžete si to jednoduše koupit. Musíte si to oddřít v gymu. Obětovat tomu čas. Chce to disciplínu, řád, určitou formu sebezapření a velkou dávku odhodlání. Trenér už je tu jako váš průvodce, aby byla cesta co možná nejsnažší, nejrychlejší a také nejbezpečnější. 

Pokud chceš začít, zlepšit se a hlavně ušetřit čas tím, že začneš cvičit správně již od začátku – napiš mi.

Nákupní košík